فرم جستجو

  • امیرالمومنین حضرت امام علی(علیه‌السلام): پاداش رزمنده شهید در راه خداوند، بالاتر از پاداش انسان پاک‌دامنی نیست که توان انجام گناه را دارد ولی خود را آلوده نمی‌سازد. انسان پاک‌دامن، نزدیک است که فرشته‌ای از فرشتگان الهی گردد.(نهج‌البلاغه، حکمت ۴۷۴)

حضرت امام خمینی(ره):«عزیزان من از فدایی دادن و نثار جان و مال در راه خدا و اسلام و ملت مسلمان نهراسید که این شیوه پیغمبر عظیم الشان و اوصیا و اولیای آنان و خون ما رنگین تر از خون شهدای کربلا نیست .»

خداوندا ، این دفتر و کتاب و شهادت را همچنان به روی مشتاقان باز و ما را هم از وصول به آن محروم مکن. خداوندا کشور ما و ملت ما هنوز در آغاز راه مبارزه اند و نیازمند به مشعل شهادت ، تو خود این چراغ پرفروغ را حافظ و نگهبان باش .

الف . فلسفه وجودی :

فلسفه وجودی بنیاد شهید و امورایثارگران ارائه خدمات مطلوب به جامعه هدف و جلب رضایت آنان براساس مبانی ارزشی – اسلامی و توسعه و گسترش تعامل با آحاد جامعه به منظور ترویج فرهنگ جهاد ، شهادت و ایثار می باشد.

ب . جامعه هدف :

جامعه هدف بنیاد شهید و امورایثارگران شامل شهدا ، جانبازان ، آزادگان و خانواده معظم آنان می باشد .

ج . تعهدات نسبت به مجموعه فراتر از جامعه هدف یا ارکان نظام :

1- ما خود را در برابر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ، متعهد به تبعیت از رهنمودها و سیاست های ایشان می دانیم .

2- در برابر دولت ، متعهد به اجرای قوانین و مقررات و مصوبات ناظر بر فعالیت نهادهای عمومی هستیم .

3- دربرابر ملت ، متعهد به توسعه زمینه های مشارکت و همکاری متقابل در عرصه های فرهنگی – اجتماعی ، احیا ، حفظ ،ترویج ، اعتلا و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل های بعد و ادای حق عظیم شهیدان ، جانبازان و آزادگان به عنوان اقامه وظیفه ای همگانی از طریق بسیج امکانات نظام و جامعه اسلامی به ویژه نهادهای فرهنگی ، هنری ، آموزشی و مطبوعاتی می باشیم .

4- خود را متعهد به پاسخگویی صادقانه و شفاف در برابر آحاد جامعه ، جامعه هدف ، نهادهای ناظر و بازرسی کننده ، در قبال مسوولیت هایمان می دانیم .

د. تعهد ذاتی و بنیادین ما به جامعه هدف :

1- تبیین مفهوم و فلسفه جهاد و ایثار و شهادت ، حفظ و ترویج و اعتلای فرهنگ شهادت طلبی  وایثارگری به عنوان بالاترین ارزش های الهی در جامعه .

2- تعظیم و تکریم شهیدان ، جانبازان ، آزادگان و خانواده های آنان و ترویج آرمان های بلند آنان که همانا اعتلای کلمه الله و پاسداری از نظام مقدس جمهوری اسلامی است .

3- آراستن فضای جامعه به زینت نام ، یاد ، چهره و آثار شهیدان .

4- پاسداشت قداست  منزلت تربت پاک شهیدان به عنوان دارالشفاء عاشقان و آزادگان از طریق بسیج امکانات جامعه .

5- تبیین حق عظیم شهیدان و ایثارگران و خانواده های آنان برگردن ملت به منظور بازشناسی ارزش ایثارگری آنان و تکریم داوطلبانه جامعه از ایشان .

6- تکریم ، حمایت ، صیانت ، رشد و اعتلای مادی و معنوی ایثارگران و خانواده شاهد به عنوان گل های معطر بوستان شهادت و ایثار در جامعه .

7- شناخت نیازهای واقعی و برآورده ساختن آنان به طور مستمر .

8- تحقیق و شناسایی عوامل و موجبات تقویت کننده و فرهنگ ایثارگری و شهادت طلبی و برنامه ریزی در جهت ترویج آن ها و کشف موانع و عوامل بازدارنده و تضعیف کننده فرهنگ ایثار و شهادت و تلاش برای افشا و ازاله آنها .

9- جمع آوری حفظ و نگهداری و معرفی آثار فرهنگی ، ادبی ، هنری ، وصایا و سیره معنوی و فضائل پسندیده آنان با الهام از حماسه عاشورای حسینی به جامعه .

10- تشویق و ترغیب و حمایت از جامعه فرهنگی ، آموزشی ، هنری و اندیشمندان ، ادبا و نویسندگان در ثبت ، تبیین و معرفی ویژگی ها وسیره معنوی و فضائل اسوه های شهادت و ایثار از طریق خلق آثار فاخر .

11- پیگیری و نظارت امور فرهنگی ، تربیتی و آموزشی بازماندگان شاهد و زمینه سازی برای رشد و تعالی فکری ، روحی و اخلاقی آنان به طور قانونمند و نهادینه شده .

12- تهذیب و کسب معنویت اسلامی و ارتقای معرفت دینی و بهره ور کردن استعدادهای الهی آنان .

هـ . انجام امور فوق به نحوی که :

1- با معرفت به رتبه ی والای شهادت و ایثار و پایبندی به لوازم این ارزش بزرگ اسلامی ، ایثارگران و ملت ایران حیات جاودانه خود و آرمان های شهیدان را در عرصه زندگی احساس کنند .

2- با اتکا و امید به کمک و اعانت پروردگار ، به تکالیف انقلابی خود به عنوان الگوهای عینی و ارزشی در جامعه عمل نمایند .

3- با تقویت اراده و روحیه تلاش ، مجاهدت ، خوداتکایی ، خودباوری و توانمندی بتوانند در اموراجتماعی مشامرکت فعال داشته و از حیات طیبه و زندگی شایسته برخوردار باشند .

4- با فراهم آوردن زمینه های دانش افزایی بازماندگان شاهد و ایثارگران زمینه تعالی روح اخلاقی ، تحصیلی و مشارکت در قبول مسوولیت های اجتماعی در جامعه را فراهم آوریم .

5- با توکل به عنایات لایزال حق و توسل به استعدادها و ارزش های درونی ایثارگران با تحکیم ارتباط معنوی آنان با آرمان های مقدس شهیدان و ایثارگران و حضور در صحنه های دفاع از ارزش های متعالی اسلام را فراهم آوریم .

و. ما بر این باوریم که :

1- بیش از هر چیز جامعه ما نیازمند شناخت ارزش ها و هنجارهای رفتاری شهیدان و ایثارگران می باشد تا در بستر تاریخ، با اتکا به ارزش های درونی خود و با بهره گیری از چراغ نورانی سیره آنان راه پرفراز و نشیب آینده را طی کند .

2- هر خدمتی ارائه می کنیم حاوی تبادل اطلاعات ، احساس ، و بار ارزشی است .

3- رعایت عزت نفس ، روحیه خوداتکایی و عدالت در تخصیص فرصت ها و امکانات برای ما اصلی اصیل است .

4- در برابر مخدومین خود تواضع و احترام استثنا ناپذیر داریم و در ارائه خدمت ، پیش از طلب و درخواست، باید اقدام کرد .

5- تاحد ممکن برمکتوم داشتن خدمات معیشتی و مادی تأکید و بر تجلی وجهه فرهنگی و اجتماعی بنیاد سعی داشته و بر مراجعه بنیاد به ایثارگران و خانواده های آنان ، به جای مراجعه آنان به بنیاد باید عمل کرد .

6- عرضه خدمات مناسب در نزدیک ترین محل ممکن و محل زندگی خانواده های جامعه هدف مان ، برای ما مزیت ارزشمندی است .

ز. قلمرو فعالیت ما :

قلمرو برنامه ها و فعالیت های بنیاد شهید و امورایثارگران منطبق با مقتضیات فرهنگی – اجتماعی برای جامعه هدف ، کل آحاد جامعه ایران و به طور کلی امت اسلامی می باشد .

ح . خدمات :

بنیاد شهید و امورایثارگران در راستای مأموریت و اهداف خود متنوع ترین خدمات در زمینه و حوزه های فرهنگی – اجتماعی ، رفاهی – اقتصادی ، بهداشتی – درمانی – آموزشی و مشاوره ، حقوقی را ارائه می نماید .

ط. خود پنداره :

1- بنیاد را افضل نهادها برای خدمت به افضل انسان ها  می بینیم .

2- بنیاد را نهادی انقلابی – فرهنگی می دانیم  که خدمات اجتماعی – اقتصادی آن نیز صبغه فرهنگی دارد .

3- ما به حضور خود در بنیاد می بالیم و با قصد تقرب و عبادت به خدمت مشغولیم .

4- با اعتقاد به سبقت در خیر و سرعت در جلب رضایت و مغفرت حق ، خستگی ناپذیر تلاش می کنیم .

5- منشور اخلاق حرفه ای و فرهنگ سازمانی ما منبعث از فرهنگ اخلاق غنی اسلامی مان می باشد .

6- محیط بنیاد و سازمان آن را سازمان «عصمت و طهارت»  می شناسیم .

ی. تصویر خود در تلقی جامعه :

انتظار داریم تصویر مردم از ما و جامعه هدف ما چنین باشد :

1- ما (کارکنان بنیاد) را خادم ارزش ها و آرمانهای خود بدانند .

2- خدمت به شهدا و ایثارگران را ادای حق عظیم آنان بدانند .

3- هر خدمتی به ایثارگران و خانواده های آنان را نوعی نیک نیازی ، ارج گذاری و ادای حق تلقی کنند نه امتیاز دهی و جبران ایثارگری آنان .

4- برنامه ریزی علمی برای اداره امور ایثارگران برای ما اصلی خدشه ناپذیر است و تعلل و یا هر نوع قصور یا کوتاهی در آن را امری نابخشودنی می دانیم .

5- ما را پایبند به فرهنگ ایثار ، جهاد و شهادت دانسته و احیاء ، ترویج و پاسداری از آن را وظیفه اولیه ما و وظیفه غایی خود بدانند .

برهمین مبنا نسبت به تصویر خودمان در ذهن جامعه هدف و کل جامعه حساس هستیم .

ک. تعهد نسبت به موفقیت راهبردی :

1- بر این باوریم که بایستی پیشرفت خود را با تعهد به شاخص های رشد و بهره وری ، مشارکت ، توسعه ظرفیت و بسیج منابع و اهدافی که برای هر یک از گروه های مخاطب خود (شهدا ، ایثارگران ، خانواده های آنان و جامعه) داریم بطور مداوم بسنجیم .

2- ما معتقدیم ارتقاء رشد ، آگاهی ، دانش و توانمندی و مشارکت هر چه بیشتر جامعه ایثارگری یعنی تغییر آینده ساز و توسعه ظرفیت های موجود در ایشان برای امکان خدمت و آگاهی بیشتر در جامعه می باشد .

3- بر این باوریم که خود و برنامه ها و فعالیت هایمان را با شاخص هایی شفاف و استانداردهای عالی فرهنگی – اجتماعی – خدماتی می سنجیم . ما دائما رفتار خود با دیگران و نحوه ی بهره مندی از بیت المال را حسابرسی می کنیم .

4- معتقدیم برای تأمین فرصت هایی فزاینده و خدمات کافی برای جامعه ی هدف ، به تغییر خود و رشد مداوم نیازمندیم .

ل. سازمان و مدیریت :

1- ما به رسالت ، نقش ، اثر اجتماعی پایدار ، و افزایش مشارکت ها می اندیشم و برمدار آن عمل می کنیم .

2- بر تواناسازی و دانش افزایی کارکنان ، تفویض اختیار عدم تمرکز تأکید داریم .

3- به تناسب بین الگوی سازمان و مدیریت و میزان بهره مندی از فن آوری با رسالت و نقش های منعطف بنیاد باور داریم .

4- در همه امور ، به اهمیت نظارت و کنترل ایمان کامل داریم و در ارائه وضعیت واحدهای عملیاتی خود صادق هستیم .

5- به شایسته گزینی ، شایسته پروری ، و شایسته سالاری به جد معتقدیم .

6- منابع انسانی خود را مهمترین سرمایه های بنیاد می دانیم و بر حفظ و ارتقاء کارکنانی که از نظر توانایی ، اخلاق و تعهد دارای ویژگی ممتاز هستند کوشامی باشیم .

7- ساختار ما ترکیبی از سلسله مراتب و شبکه کارآمد نرم افزاری است به نحوی که ما را قادر به دارا بودن ستاد تخصصی محدود ، کارآمد و چالاک و حوزه های صف را کارآمد و توانمند می نماید .

8- ما خود را نهادی دانایی محور ، یادگیرنده و فرابالنده می دانیم .

9- مشارکت کارکنان را در تدبیر و اداره بنیاد ارج می نهیم .

م. توسعه کشور :

ما به یمن وجود مخاطبین و جامعه هدف والامقام ، توانمند ، با ایمان( ایثارگران): 

1- با همکاری و مشارکت سازنده و یاری گرایانه متقابل با دستگاه ها و نهادهای دیگر نقش بسزایی را در توسعه کشور ایفا می کنیم و مشارکت در توسعه کشور را تعهد با اهمیتی می دانیم .

2- از پروژه های ارزشمند فرهنگی – اجتماعی دولت و نیکوکاری مردمی ، در حوزه هایی که فعالیت داریم حمایت می کنیم و آن را کمک به سلامت جامعه می دانیم .

3- معتقدیم تحقق این برنامه ها و فعالیت ها جامعه را برای زندگی خدمات گیرندگان ما، کارکنان ما و نهاد ما به مکان بهتری تبدیل می کند .