فرم جستجو

  • امیرالمومنین حضرت امام علی(علیه‌السلام): پاداش رزمنده شهید در راه خداوند، بالاتر از پاداش انسان پاک‌دامنی نیست که توان انجام گناه را دارد ولی خود را آلوده نمی‌سازد. انسان پاک‌دامن، نزدیک است که فرشته‌ای از فرشتگان الهی گردد.(نهج‌البلاغه، حکمت ۴۷۴)


فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بنیاد شهید:

ملت شريف ايران مي دانند كه نهضت اسلامي و پيروزي انقلاب اسلامي مرهون فداكاري قشرهاي مختلف ملت است كه در صف اول بايد شهدای انقلاب رحمة‏الله‏ عليهم و كساني كه در اين راه معلول و آسيب ديده شده‏ اند محسوب داشت. لهذا بايدرسيدگي كامل به خاندان شهداء و به آسيب‏ ديدگان و معلولين در اين راه چه درحال انقلاب و چه قبل و بعد آن به نحو احسن و با مراعات احترام آنان بشود. لهذا لازم است سازماني به سرپرستي جناب الي و هيئتي از معتمدين متدين و آگاه و آشناي بدين‏گونه امور براي اين مقصد مهم تاسيس شود كه با اجرای طرحهاي مفيد آن ،ملت و دولت انقلابي دين خود را در مقابل اين گروه فداكار در راه انقلاب اسلامي ادا نمايند. شوراي انقلاب موظف است براي اين مشروع مهم بودجه كافي تصويب نمايد و در اجرای آن سرعت عمل به خرج دهد و دولت و متصديان امور موظف هستند موارد زير را مورد تصويب و اجرای سريع قرار دهند:

1- اولويت فرهنگي يعني در مدارس و دانشگاه با تسهيلات مقتضي وارد شوند.

2- اولويت اقتصادي ،يعني مسكن , زمين, وسايل زندگي و ساير مايحتاج زندگي براي آنان تهيه گردد.

3- اولويت در استخدام ،يعني خانواده شهدا و معلولين در استخدام دولت اولويت داشته و آنان كه قدرت خدمت دارند به استخدام دولت درآيند.

4- كارت مجاني براي سوار شدن آنان در اتوبوس هاي دولتي داخل شهرها تهيه گردد.

5- كارت نيم بها براي استفاده از وسايل نقليه بين شهري مثل قطار و هواپيما و غيره...

6- تشكيل دفترچه مخصوص براي قدرت خريد از تعاونيهاي دولتي.

7- بيمه درماني و استفاده از كارت ويژه خريد دارو.

8- قرار دادن حقوق رسمي براي معلوليني كه قدرت كار ندارند و خانواده شهدا نسبت به افراد آن خانواده.

9- ايجاد برنامه‏ايی در راديو بعنوان معلولين و خانواده شهدا.

10- سازمان موظف است بدون فوت وقت معلولين و آسيب‏ ديدگاني كه احتياج به معالجه دارند تحت علاج قرار دهد و درصورتي كه با تصديق طبيب لازم است براي معالجه به خارج كشور بروند اسباب مسافرت و مخارج معالجه آنان را فراهم نمايد.

ضمناً متذكر مي شود كه اگر سازمان در موارد مرقومه به اشكالي برخورد نمود و يا از طرف بعضي متصديان ابهامي شد اينجانب را مطلع نمايند تا در رفع آن بطور مقتضي عمل نمايم.

روح الله الموسوي الخميني

22 اسفند ماه 1358 ه.ش