پیغام هشدار

You must login to view this form.

فرم جستجو

  • امیرالمومنین حضرت امام علی(علیه‌السلام): پاداش رزمنده شهید در راه خداوند، بالاتر از پاداش انسان پاک‌دامنی نیست که توان انجام گناه را دارد ولی خود را آلوده نمی‌سازد. انسان پاک‌دامن، نزدیک است که فرشته‌ای از فرشتگان الهی گردد.(نهج‌البلاغه، حکمت ۴۷۴)

با توجه به اتمام اعتبارات وام سال 94 ، امکان ثبت نام وجود ندارد.

تذکرات مهم:

1) ثبت نام  در سایت صرفا جهت اولویت بندی متقاضیان بوده و دلیل بردریافت حتمی وام نیست . لذا تا اطمینان از وجود سهمیه در بنیاد شهرستان ، نسبت به خرید ملک اقدام نگردد.

2)در هنگام صدور معرفی نامه به بانک ، برای کلیه موارد تکمیلی در فرم درخواست وام ، باید مستندات لازم را به بنیاد ارائه نمایید.

مدارک لازم برای اقدام به ثبت نام در سایت:

1- کارت ملی

2- درصورت داشتن سابقه وام مسکن وتسویه آن کواهی بانک عامل منضم به تاریخ تسویه وام را داشته باشند.

3- ایثارگران دارای پرونده درسایر استانها(مهمان) شماره درخواست، تاریخ درخواست ونوع وام درخواستی را از بنیاد محل پرونده خود داشته باشند.

»»» نکات قابل توجه:

1ـ ازنتیجهَ ثبت نام حتی الامکان پرینت تهیه فرمایید.

2 ـ ایثارگران دارای پرونده در شهرستان های استان اصفهان در صورت مواجهه باهریک ازموارد ذیل به بنیاد محل پرونده خود مراجعه کنند:

  • ·       اشتباه نگارشی در مشخصات نمایش داده شده درسایت
  • ·       عدم شناسایی مشخصات دراین سایت

3 ـ به دلیل تغییر ضوابط وام درقانون بودجه هر سال ، ثبت نام هرسال به صورت مستقل انجام خواهد شد ودرخواست های سالهای قبل هیچگونه امتیاز ویا الویتی نخواهد داشت.

»»» متقاضی محترم جهت تسهیل در اخذ وام مطالب ذیل را دقیقا مطالعه فرمایید:

بند د تبصره 15قانون بودجه سال 1394کل کشور:

د - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانکهای عامل در سال 1394 به تعداد یکصد هزار نفرازجانبازان با اولویت درصد جانبازی، آزادگان، خانواده شهدا (همسر، والدین و فرزندان) ، رزمندگان با سابقه حداقل شش ماه حضور در جبهه، فرزندان جانبازان هفتاددرصد (70%) و بالاترووراث تحت تکفل جانبازان بیست و پنج درصد (25%) و بالاتر و وراث تحت تکفل آزادگان متوفی فقط یک فقره تسهیلات مسکن براساس قوانین مربوط و برابر قانون الزام بانکها به پرداخت تسهیلات به وراث جانبازان و آزادگان متوفی مصوب 1380/01/22 (واجدان شرایط) برای خرید یا ساخت مسکن اعطاء کند.

مبلغ تسهیلات مزبور به ازای هر واحد مسکونی در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر، هشتصد و سی میلیون (830.000.000) ریال، مراکز استان ها، هفتصد میلیون (700.000.000) ریال، سایر شهرها پانصد و هفتاد و پنج میلیون (575.000.000) ریال، روستاها سیصد و پنجاه میلیون (350.000.000) ریال و در شهرهای جدید معادل سقف تسهیلات مرکز همان استان و با نرخ چهاردرصد(4%) با مدت بازپرداخت بیست ساله بدون رعایت الگوی مصوب مسکن و نوساز بودن تعیین می شود.

1 - دولت موظف است نسبت به تضمین پیش بینی و پرداخت مابه التفاوت سود بانکی تا سقف نرخ مصوب نظام بانکی به بانکهای عامل با تأیید وزارت راه و شهرسازی( سازمان ملی زمین و مسکن) اقدام و اعتبار مورد نیاز را در ردیفهای مربوطه منظور کند. همچنین بانکهای عامل موظفند نسبت به ارزیابی ملک، محاسبه و أخذ تضمین های بازپرداخت لازم به میزان اصل تسهیلات و سود سهم ایثارگر(چهاردرصد (4%)) اقدام نمایند.

2 - ایثارگرانی که در سالهای گذشته از تسهیلات مسکن تا سقف هشتاد میلیون (80.000.000) ریال استفاده نموده اند و تا پایان سال 1393 تسویه کرده اند و جانبازان هفتاددرصد(70%) و بالاتر که با توجه به وضعیت جسمانی دارای مسکن نامناسب می باشند با تأیید بنیاد شهید و امور ایثارگران می توانند مجدداً از این تسهیلات بهره مند شوند.

3 - وامهای حمایتی غیرایثارگری از قبیل وامهای کارمندی و شرکتی، مسکن مهر، خود مالکی و نظایر آن مانع دریافت این تسهیلات نمی شوند. افراد مشمول می توانند مشترکاً از تسهیلات بانکی متعلقه برای یک واحد مسکونی استفاده کنند.

4 - اوراق واگذاری از قبیل برگه یا قرارداد واگذاری توسط اداره کل راه و شهرسازی ملاک ارائه تسهیلات نزد بانکهای عامل می باشد. افراد واجد شرایطی که مسکن آنها از طریق تعاونی های معتبر همانند نیروهای مسلح تأمین می شود و همچنین مشمولان ساکن روستاها و شهرهایی که اکثریت املاک و منازل مسکونی آنها فاقد سند رسمی هستند، می توانند با وثیقه و یا تضمین معتبر بدون ارائه سند ملکی رسمی و یا ثبتی، تسهیلات مقرر را دریافت و در همان محل احداث یا خریداری کنند.

5 - بانکهای عامل مجازند جهت احداث واحدهای مسکونی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران برای ایثارگران مشمول این بند تسهیلات مربوط را پرداخت کنند تا پس از احداث به افراد واجد شرایط مذکور که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران معرفی می شوند به صورت اقساطی واگذار نمایند.

6 - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانکهای عامل به ایثارگرانی که دارای مسکن نامناسب یا ناتمام می باشند و در سنوات گذشته از تسهیلات مسکن کمتر از سقف وام مصوب در سال 1394 استفاده کرده اند فقط برای یک بار با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران ، مابه التفاوت وام قبلی و یا با فک رهن و تسویه، یک فقره وام مسکن در قالب تسهیلات ساخت با همان وثیقه قبلی و یا وثیقه جدید پرداخت نماید. زمان پذیرش تقاضای این تسهیلات توسط بانک های عامل از ابتدای تیرماه 1394 به مدت یک سال و ملاک، تاریخ صدور معرفی نامه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران است.
»»» سایر ضوابط مرتبط :

برابر رویه  اداره کل راه و شهرسازی :  دریافت وام یارانه ای مجدد پس از تسویه وام قبلی وعودت یارانه متعلقه به آن قابل اقدام میباشد.

دستورالعمل  وام مسکن:

»»» اولويتهاي پرداخت وام بانكي:

1 – جانبازان 25% و بالاتر ، آزادگان ، والدين ، همسران و فرزندان شهدايي كه در برنامه هاي مصوب و ساماندهي مسكن قرار دارند .

2 – جانبازان 25% و بالاتر و آزادگان متوفي كه قبل از فوت از خدمات مربوط به مسكن برخوردار نشده اند ، خدمات مرتبط به مسكن به همسران آنان كه مسئوليت حضانت فرزندان جانباز و آزاده را عهده دار مي باشند و يا به قيم قانوني به نام فرزندان آنان اعطاء مي گردد . ضمناً جانبازان و آزادگان متأهل متوفي كه داراي فرزند نباشند واگذاري خدمات مسكن مورد نظر به همسر آنان ارائه مي گردد . ( تبصره 2 ماده 3 قانون جامع خدمات رساني به ايثارگران )(الویت معرفی این بند با همسران دارای فرزند صغیر میباشد)

3 - جانبازان 25% و بالاتر ، آزادگان ، والدين و همسران و فرزندان شهدايي كه مشمول برنامه هاي مصوب و ساماندهي مسكن نبوده و هم اكنون فاقد مسكن يا داراي مسكن نامناسب مي باشند

4– فرزندان ذكور متأهل جانبازان 70%

5 – فرزندان اناث متأهل جانبازان 70%.

6 – جانبازان 70% كه باتوجه به وضعيت جسماني داراي مسكن نامناسب بوده و لزوم تبديل به احسن نمودن منزل ايشان محرز مي باشد ؛ بدون محدوديت زماني و پس از فك رهن و تسويه وام دريافتي .

7 – جانبازان زير 25% با اولويت درصد از كارافتادگي(الویت معرفی این بند به ترتیب درصد جانباز میباشد)

8 - ايثارگراني كه داراي مسكن نامناسب بوده و در سنوات گذشته از تسهيلات مسكن كمتر از سقف وام مصوب در سال 1394 استفاده كرده اند فقط براي يكبار ، مي توانند مابه التفاوت وام قبلي و يا با فك رهن و تسويه از يك فقره وام مسكن در قالب تسهيلات ساخت با همان وثيقه قبلي و يا وثيقه جديد دريافت نمايند.(تسویه وام قبلی وعودت یارانه آن = وام کامل ساخت )(عدم تسویه وام قبلی = مابه التفاوت وام ساخت )

9- افرادي كه در سنوات قبل ، از تسهيلات مقرر تا سقف هشتاد ميليون ( 80.000.000 ) ريال استفاده كرده و تا پايان سال 1393 نسبت به فك رهن و تسويه اقدام نموده اند .

10- همسران شاهد مزدوج فاقد فرزند

»»» ملاحظات و تذكرات مهم:

1- باتوجه به نقش مهم وام بانكي در تلفيق منابع و حل نهايي مشكل تأمين مسكن ايثارگران ، استان موظف است سهميه تخصيصي را صرفا بر اساس اولويت هاي قيد شده صرف نمايد .

2- به منظور تسريع در جذب وام بانكي ، استان با در نظر داشتن اولويتهاي اين دستورالعمل ، موظف است نسبت به معرفي تمامي سهميه خود براي افراد واجد شرايط اقدام نمايد . بديهي است با كنترل روند معرفي و جذب وام و بررسي عملكرد استان در طول سال ، درصورت عدم اقدام به موقع از سوي استان اداره كل تأمين مسكن رأساً نسبت به كسر سهميه اقدام خواهد نمود.

3- پرداخت وام به متقاضيان واجد شرايطي كه درخواست استفاده از تسهيلات موصوف در شهري غير از محل پرونده خود را دارند مطابق ضوابط ، پس از تأييد استان محل پرونده در سيستم سجايا و با هماهنگي استان مقصد امكانپذير خواهد بود .

4- پرداخت وام مجدد ( بجز موارد مندرج در بندهاي 6 ، 8 و 9 قسمت الف اين دستورالعمل ) به ايثارگراني كه قبلاً از اين تسهيلات استفاده كرده اند طبق قانون ممنوع مي باشد ؛ لذا در صورت اقدام ، مسئوليت و پاسخگويي آن برعهده مدير كل محترم بنياد استان خواهد بود .

5- با عنايت به اينكه ممكن است در سنوات گذشته ، اطلاعات مرتبط با تسهيلات بانكي تعدادي از ايثارگران در سيستم سجايا ثبت نشده باشد لازم است از كليه متقاضيان اين تسهيلات تعهدنامه اي مبني بر عدم دريافت تسهيلات بانكي مسكن و ذكر اثرات ناشي از عدم صحت آن اخذ و در پرونده ايثارگر درج گردد .

6- برابر مفاد بند ( د - 3 ) تبصره ( 15 ) قانون بودجه سال 94 ، ايثارگراني كه امكان جذب وام را به دليل عدم تأمين منابع مالي ندارند مي توانند مشتركاً به شرط داشتن قرابت نسبي ( مانند زن و شوهر ، پدر يا مادر و فرزند ، خواهر و برادر ) براي يك واحد مسكوني وام دريافت نمايند .(توجه: کلیه افراد دارای قرابت نسبی باید ایثارگر واجد شرایط وام باشند.)

7 – باتوجه به افزايش وام بانكي ، بنياد استان مي بايست تمام سعي و تلاش خود را جهت مسكن دار شدن ايثارگران داخل برنامه هاي مصوب مسكن به عمل آورد و بصورت جدي از پرداخت وامهاي صوري جلوگيري نمايد .

8 – ممكن است مشاورين املاك استانها و شهرستانها در راستاي فروش اين تسهيلات اقداماتي از قبيل درج آگهي در روزنامه هاي استاني و ... نمايند لذا بنياد استان مي بايست با تدابير لازم و به موقع از اين اقدامات جلوگيري به عمل آورد .

9 – ارائه وام بانكي به فرزندان متاهل جانبازان 70% صرفاً با رضايتنامه كتبي شخص جانباز يا نماينده قانوني وي امكانپذير ميباشد .

10 – پرداخت مابه التفاوت وامهاي قبلي تا سقف وام سال جاري طبق مفاد قانون بودجه سال 94 فقط در قالب ساخت امكانپذير است .

»»» مدارک ومراحل اداری گرفتن وام مسکن :   

1- پس از مطالعه دقیق مطالب فوق و در صورت واجد شرایط بودن ومحرز شدن نوع وام درخواستی ، ثبت نام اینترنتی انجام کیرد

2- بنیاد شهرستان با توجه به تعداد سهمیه وام وتعداد متقاضیان ، برای اگاهی متقاضی از انجام معامله و ارایه مدارک به بنیاد به وسیله پیامک اطلاع رسانی میکند

3- متقاضی باید پس از هماهنگی با بنیاد شهرستان و آگاهی از وجود سهمیه حداکثر ظرف یک ماه مدارک لازم به بنیاد ارایه نماید.

توضیح 1 : مدارک وام خرید مسکن (مبايعه نامه (قولنامه) با كد رهگيري بين خريدار و فروشنده - تصویر سند شش دانگ منزل که به نام فروشنده باشد ودررهن بانك ودادگاه نباشد ـ  برای افراد متقاضی وام مجدد ، نامه تسویه حساب وام قبلی از بانک) شرایط منزل خریداری شده ( ارزش آن حداقل دوبرابر مبلغ وام باشد - از نظر ضوابط شهرداري بلامانع باشد - ترجیحا نوساز باشد ولی اگر قدیمی بود قابل سکونت بوده و سقف آن با تیرآهن ویا بتن بوده و ازچوب و خشت نباشدـ خریداز همسرویا فرزند تحت تکفل نباشد- ملک دارای سند تک برگ باشد(به غیراز املاکی که قبل از 90/7/1 به فروشنده انتقال یافته باشد.)

توضیح 2 : مدارک وام ساخت مسکن ( پروانه ساخت معتبر بنام متقاضی – ترجیحا زمين يا ملك داراي سند شش دانگ بنام وام گيرنده ویا دارای سند پشتیبان باشند - دارای پایان سفت کاری ویا حداقل پیشرفت فیزیکی 20% ساخت - توان اتمام ساخت واخذپایان کار ازشهرداری) شرایط وام ساخت مسکن (مبلغ وام ساخت در چند مرحله(سفتكاري - نازك كاري - پايان كار)پرداخت ميگردد – تقسیط وام پس از اخذ پايان كاراز شهرداري و ظرف مدت يكسال از تاريخ معرفي به بانك ، امکان پذیر است )

4- معرفی به بانک عامل توسط بنیاد شهرستان(برای مشمولین بند 6 قانون فوق ، اگر وام قبلی را تسویه نکرده باشند مابه‌التفاوت وام قبلی تاسقف وام امسال وبهمان بانک معرفی میگردند ولی درصورت تسویه ، یک وام کامل و به هر بانکی که سهمیه باشد معرفی میشوند)

5- مراجعه متقاضی به سرپرستی بانک در استان

6- متقاضی باید مراحل بانک عامل را انجام دهد ( اخذ پاسخ استعلامهای بانک ازمراکزی مانند اداره راه و شهرسازی – اداره دارایی- شهرداری و..............وهمچنین بازدید کارشناس بانک از منزل و ارایه وثایق و ضمانتهای لازم )

7- معرفی به دفترخانه توسط بانک (تهیه مدارک لازم برای دفتر خانه و حضور فروشنده جهت انتقال سند و دریافت چک خود از بانک)

8- متقاضی باید گواهی تایید یارانه وام و نامه جذب وام را از بانک گرفته وبه بنیاد شهرستان جهت برقراری یارانه وام(تایید واریز سود مازاد بر 4% ) ارایه نماید.