پیغام هشدار

  • This form is improperly configured. Contact the administrator.
  • You must login to view this form.

فرم جستجو

  • امیرالمومنین حضرت امام علی(علیه‌السلام): پاداش رزمنده شهید در راه خداوند، بالاتر از پاداش انسان پاک‌دامنی نیست که توان انجام گناه را دارد ولی خود را آلوده نمی‌سازد. انسان پاک‌دامن، نزدیک است که فرشته‌ای از فرشتگان الهی گردد.(نهج‌البلاغه، حکمت ۴۷۴)

«مهلت ثبت نام وام مسکن سال 1393 به پایان رسیده است»

متقاضی محترم جهت تسهیل در اخذ وام مطالب ذیل را دقیقا مطالعه فرمایید

بند هـ ازتبصره 16  قانون بودجه سال 1393 کل کشور:

هـ – بانک مرکزی موظف است از طریق بانکهای عامل در سال 1393 به تعداد یکصد هزار نفر از جانبازان پانزده درصد (15%) و بالاتر با اولویت درصد جانبازی، آزادگان، خانواده شهدا(همسر، والدین و فرزندان)‌، ایثارگران با حداقل دو و نیم سال حضور در جبهه، فرزندان جانبازان هفتاد درصد(70%) و بالاتر و وراث تحت تکفل جانبازان بیست و پنج درصد(25%) و بالاتر و وراث تحت تکفل آزادگان متوفی فقط یک فقره تسهیلات مسکن براساس قوانین مربوطه و برابر قانون الزام بانکها به پرداخت تسهیلات به وراث جانبازان و آزادگان متوفی مصوب 22/1/1380 (واجدین شرایط) برای خرید یا ساخت مسکن اعطاء نماید.

مبلغ تسهیلات مزبور به ازای هر واحد مسکونی در شهرهای با جمعیت بیش از یک‌میلیون نفر، هفتصد و بیست میلیون (720.000.000) ریال، مراکز استان‌ها، ششصد میلیون (600.000.000) ریال، سایر شهرها پانصد میلیون (500.000.000) ریال، روستاها سیصد میلیون(300.000.000) ریال و در شهرهای جدید معادل سقف تسهیلات مرکز همان استان و با نرخ چهاردرصد(4%) با مدت بازپرداخت بیست‌ساله بدون رعایت الگوی مصوب مسکن و نوساز بودن تعیین می‌شود.

1_ دولت موظف است نسبت به تضمین پیش‌بینی و پرداخت مابه‌التفاوت سود بانکی تا سقف نرخ مصوب نظام بانکی به بانکهای عامل با تأیید وزارت راه و شهرسازی(‌سازمان ملی زمین و مسکن) اقدام و اعتبار مورد نیاز را در ردیفهای مربوطه منظور نماید. همچنین بانکهای عامل موظفند نسبت به ارزیابی ملک، محاسبه و أخذ تضمین‌های بازپرداخت لازم به میزان اصل تسهیلات و سود سهم ایثارگر(چهار درصد (4%)) اقدام نمایند.

2_ ایثارگرانی که در سالهای گذشته از تسهیلات مسکن تا سقف پنجاه میلیون(50.000.000) ریال استفاده نموده‌اند و همچنین افرادی که وام دریافتی قبلی خود را بدون در نظر گرفتن سقف مبلغ طی مدتی کمتر از سه سال تا پایان سال 1392 تسویه نموده‌اند و جانبازان هفتاددرصد(70%) و بالاتر که با توجه به وضعیت جسمانی دارای مسکن نامناسب می‌باشند با تأیید بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌توانند مجدداً از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

3_ وامهای حمایتی غیرایثارگری از قبیل وامهای کارمندی و شرکتی و نظایر آن مانع دریافت این تسهیلات نمی‌شوند. افراد مشمول می‌توانند مشترکاً از تسهیلات بانکی متعلقه برای یک واحد مسکونی استفاده نمایند.

4_ اوراق واگذاری از قبیل برگه یا قرارداد واگذاری توسط اداره کل راه و شهرسازی ملاک ارائه تسهیلات نزد بانکهای عامل می‌باشد. افراد واجد شرایطی که مسکن آنها از طریق تعاونی‌های معتبر همانند نیروهای مسلح تأمین می‌شود و همچنین مشمولین ساکن روستاها و شهرهایی که اکثریت املاک و منازل مسکونی آنها فاقد سند رسمی هستند، می‌توانند با وثیقه و یا تضمین معتبر بدون ارائه سند ملکی رسمی و یا ثبتی تسهیلات مقرر را دریافت و در همان محل احداث یا خرید نمایند.

5_ بانکهای عامل مجازند جهت احداث واحدهای مسکونی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران برای ایثارگران مشمول این بند تسهیلات مربوطه را پرداخت کنند تا پس از احداث به افراد واجد شرایط مذکور که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران معرفی می‌شوند فروش اقساطی نمایند.

6_ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانکهای عامل به ایثارگرانی که دارای مسکن نامناسب یا ناتمام می‌باشند و در سنوات گذشته از تسهیلات مسکن کمتر از سقف وام مصوب در سال 1393 استفاده کرده‌اند فقط برای یک‌بار با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران‌، مابه‌التفاوت وام قبلی و یا با فک رهن و تسویه از یک فقره وام مسکن در قالب تسهیلات ساخت با همان وثیقه قبلی و یا وثیقه جدید پرداخت نماید. زمان پذیرش تقاضای این تسهیلات توسط بانکهای عامل از ابتدای تیرماه 1393 به مدت یک‌سال و ملاک، تاریخ صدور معرفی‌نامه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌باشد.

 سایر ضوابط مرتبط :

برابر رویه  اداره کل راه و شهرسازی : 

1- دریافت وام یارانه ای مسکن مهر توسط ایثارگر ویا همسر وی  مانع دریافت وام ایثارگری میباشد.

2- دریافت وام یارانه ای مجدد پس از تسویه وام قبلی و عودت یارانه متعلقه به آن قابل اقدام میباشد.

دستورالعمل  وام مسکن:

الف ) اولويتهاي پرداخت وام بانكي

1_  جانبازان 25% و بالاتر ، آزادگان ، والدين ، همسران و فرزندان شهدايي كه در برنامه هاي مصوب و ساماندهي مسكن قرار دارند .

2_ وراث قانوني جانبازان 25% و بالاتر و آزادگان متوفي (پس از تعيين وراث يا قيم قانوني طبق قانون الزام بانكها مصوب مجلس شوراي اسلامي و قانون جامع خدمات رساني به ايثارگران ) .

3_  جانبازان 15% و بالاتر ، آزادگان ، والدين و همسران و فرزندان شهدايي كه مشمول برنامه هاي مصوب و ساماندهي مسكن نبوده و هم اكنون فاقد مسكن يا داراي مسكن نامناسب مي باشند .

4_  فرزندان ذكور متأهل جانبازان 70%

5_  فرزندان اناث متأهل جانبازان 70%.

6_  جانبازان 70% كه باتوجه به وضعيت جسماني داراي مسكن نامناسب بوده و لزوم تبديل به احسن نمودن منزل ايشان محرز مي باشد ؛ بدون محدوديت زماني و پس از فك رهن و تسويه وام دريافتي .

7_  ايثارگراني كه داراي مسكن نامناسب بوده و در سنوات گذشته از تسهيلات مسكن كمتر از سقف وام مصوب در سال 1393 استفاده كرده اند فقط براي يكبار مي توانند مابه التفاوت وام قبلي و يا با فك رهن و تسويه از يك فقره وام مسكن در قالب تسهيلات ساخت با همان وثيقه قبلي و يا وثيقه جديد دريافت نمايند .

8_  اشخاصي كه در سالهاي گذشته از تسهيلات بانكي موضوع تبصره هاي قوانين بودجه استفاده كرده و حداكثر طي مدت كمتر از سه سال تا پايان سال 1392 نسبت به تسويه و فك رهن اقدام نمايند .

9_  افرادي كه در سنوات قبل ، از تسهيلات مقرر تا سقف پنجاه ميليون ( 50.000.000 ) ريال استفاده كرده و تا پايان سال 1392 نسبت به فك رهن و تسويه اقدام نمايند .

10_  همسران شاهد مزدوج فاقد فرزند

ملاحظات و تذكرات مهم:

1_  باتوجه به نقش مهم وام بانكي در تلفيق منابع و حل نهايي مشكل تأمين مسكن ايثارگران ، شهرستان موظف است سهميه تخصيصي را صرفا بر اساس اولويت هاي قيد شده صرف نمايد ، به عبارت ديگر ورود به اولويت بعدي زماني ممكن خواهد بود كه شهرستان مطمئن شود در اولويت قبل متقاضي واجد شرايط وجود ندارد.

2_  به منظور تسريع در جذب وام بانكي ، شهرستان با در نظر داشتن اولويتهاي مندرج در بند ( الف ) اين دستورالعمل ، موظف است در حداقل زمان ممكن نسبت به معرفي تمامي سهميه خود براي افراد واجد شرايط اقدام نمايد . بديهي است با كنترل روند معرفي و جذب وام و بررسي عملكرد استان در طول سال ، درصورت عدم اقدام به موقع از سوي شهرستان اداره كل تأمين مسكن رأساً نسبت به كسر سهميه اقدام خواهد نمود.

3_  پرداخت وام به متقاضيان واجد شرايطي كه درخواست استفاده از تسهيلات موصوف در شهري غير از محل پرونده خود را دارند مطابق ضوابط ، پس از تأييد شهرستان محل پرونده در سيستم سجايا امكانپذير بوده و اداره كل تأمين مسكن وامهاي پرداخت شده به مهمانان در طول سال را محاسبه و تا حد امكان جبران خواهد نمود .

4_  پرداخت وام مجدد ( بجز موارد مندرج در بندهاي 6 ، 7 ، 8 و 9 قسمت الف اين دستورالعمل ) به ايثارگراني كه قبلاً از اين تسهيلات استفاده كرده اند ممنوع بوده واين امر از طريق اداره كل تأمين مسكن كنترل مي گردد ؛ لذا در صورت اقدام ، مسئوليت و پاسخگويي آن برعهده ریاست محترم شهرستان خواهد بود . ( موضوع بخشنامه شماره 459/3/4001 مورخ 31/2/93 قائم مقام محترم بنياد)

5_  با عنايت به مفاد بند ( هـ - 3 ) تبصره ( 16 ) قانون بودجه سال 93 ، ايثارگراني كه امكان جذب وام را به دليل عدم تأمين منابع مالي ندارند مي توانند به شرط داشتن قرابت نسبي ( مانند زن و شوهر ، پدر يا مادر و فرزند و خواهر و برادر و ... ) براي يك واحد مسكوني مشتركاً وام دريافت نمايند .

6_  باتوجه به افزايش قابل ملاحظه وام بانكي ، بنياد شهرستان مي بايست تمام سعي و تلاش خود را جهت مسكن دار شدن ايثارگران داخل برنامه هاي مصوب مسكن به عمل آورد و بصورت جدي از پرداخت وامهاي صوري جلوگيري نمايد .

7_  باعنايت به افزايش مبلغ وام بانكي مسكن ، ممكن است مشاورين املاك استانها و شهرستانها در راستاي فروش اين تسهيلات مبادرت به اقداماتي از قبيل درج آگهي در روزنامه هاي استاني و ... نمايند لذا شهرستان مي بايست با تدابير لازم و به موقع از اين اقدامات جلوگيري به عمل آورد .

8_  ارائه وام بانكي به فرزندان جانبازان 70% صرفاً با رضايتنامه كتبي شخص جانباز يا نماينده قانوني وي امكانپذير ميباشد .

9_  پرداخت مابه التفاوت وامهاي قبلي تا سقف وام سال جاري فقط در قالب ساخت امكانپذير است .

مدارک ومراحل اداری گرفتن وام مسکن :

1_ پس از مطالعه دقیق مطالب فوق و در صورت واجد شرایط بودن ومحرز شدن نوع وام درخواستی ، ثبت نام اینترنتی انجام گیرد

2_ ظرف مدت 10 روز بنیاد شهرستان الویت متقاضی را تعیین میکند (نحوی آگاهی از الویت از طریق همین سایت با رهگیری درخواست بوسیله کد ملی میباشد)

3_ بنیاد شهرستان با توجه به تعداد سهمیه وام وتعداد متقاضیان ، برای اگاهی متقاضی از انجام معامله و ارایه مدارک به بنیاد به وسیله پیامک اطلاع رسانی میکند

4_ متقاضی باید پس از هماهنگی با بنیاد شهرستان و آگاهی از وجود سهمیه حداکثر ظرف یک ماه مدارک لازم به بنیاد ارایه نماید.

توضیح 1 : مدارک وام خرید مسکن (مبايعه نامه (قولنامه) با كد رهگيري بين خريدار و فروشنده - تصویر سند شش دانگ منزل که به نام فروشنده باشد ودررهن بانك ودادگاه نباشد - برای افراد متقاضی وام مجدد ، نامه تسویه حساب وام قبلی از بانک) شرایط منزل خریداری شده ( ارزش آن حداقل دوبرابر مبلغ وام باشد - از نظر ضوابط شهرداري بلامانع باشد - ترجیحا نوساز باشد ولی اگر قدیمی بود قابل سکونت بوده و سقف آن با تیرآهن ویا بتن بوده و ازچوب و خشت نباشد)

توضیح 2 : مدارک وام ساخت مسکن ( پروانه ساخت معتبر بنام متقاضی – ترجیحا زمين يا ملك داراي سند شش دانگ بنام وام گيرنده ویا دارای سند پشتیبان باشند - دارای پایان سفت کاری ویا حداقل پیشرفت فیزیکی 20% ساخت - توان اتمام ساخت واخذپایان کار ازشهرداری) شرایط وام ساخت مسکن (مبلغ وام ساخت در سه مرحله(سفتكاري - نازك كاري - پايان كار)پرداخت ميگردد – تقسیط وام پس از اخذ پايان كاراز شهرداري و ظرف مدت يكسال از تاريخ معرفي به بانك ، امکان پذیر است )

1_ معرفی به بانک عامل توسط بنیاد شهرستان(برای مشمولین بند 6 قانون فوق ، اگر وام قبلی را تسویه نکرده باشند مابه‌التفاوت وام قبلی تاسقف وام امسال وبهمان بانک معرفی میگردند ولی درصورت تسویه ، یک وام کامل و به هر بانکی که سهمیه باشد معرفی میشوند)

2_ مراجعه متقاضی به سرپرستی بانک در استان

3_ متقاضی باید مراحل بانک عامل را انجام دهد ( اخذ پاسخ استعلامهای بانک ازمراکزی مانند اداره راه و شهرسازی – اداره دارایی- شهرداری و..............وهمچنین بازدید کارشناس بانک از منزل و ارایه وثایق و ضمانتهای لازم )

4_  معرفی به دفترخانه توسط بانک (تهیه مدارک لازم برای دفتر خانه و حضور فروشنده جهت انتقال سند و دریافت چک خود از بانک)

5_ متقاضی باید نامه جذب وام را از بانک کرفته وبه بنیاد شهرستان جهت برقراری یارانه وام(تایید واریز سود مازاد بر 4% ) ارایه نماید.